Bunnings Warehouse

Paint Preparation

Showing 36 of 154 results

As seen on The Block

Selleys Sugar Soap Wall Cleaning Wipes - 25 Pack
Selleys

Selleys Sugar Soap Wall Cleaning Wipes - 25 Pack

4.8(71)

$6.25

DIGGERS 1L Methylated Spirits
DIGGERS

DIGGERS 1L Methylated Spirits

More options

4.5(52)

$5.80

$5.80 per litre
Rocket Fine Sanding Sponge - Fine
Rocket

Rocket Fine Sanding Sponge - Fine

More options

4.5(55)

$1.88

As seen on The Block

Selleys 750ml Instant Sugar Soap Spray
Selleys

Selleys 750ml Instant Sugar Soap Spray

4.5(2)

$9.90

DIGGERS 125ml Isopropyl Alcohol - 125ml
DIGGERS

DIGGERS 125ml Isopropyl Alcohol - 125ml

More options

4.3(64)

$9.85

As seen on The Block

Selleys 350g Kwik Grip Contact Adhesive Spray
Selleys

Selleys 350g Kwik Grip Contact Adhesive Spray

More options

2.6(85)

$20.80

DIGGERS 1L Acetone
DIGGERS

DIGGERS 1L Acetone

More options

4.1(89)

$16.95

$16.95 per litre

As seen on The Block

Trojan 120 Grit Angled Sanding Sponge
Trojan

Trojan 120 Grit Angled Sanding Sponge

More options

2.6(5)

$5.35

As seen on The Block

Flexovit 115mm x 15m 120 Grit Painted Surface Sandpaper Roll - 120 Grit
Flexovit

Flexovit 115mm x 15m 120 Grit Painted Surface Sandpaper Roll - 120 Grit

More options

4.4(52)

$51.30

As seen on The Block

Trojan 220 Grit Jumbo Sanding Sponge
Trojan

Trojan 220 Grit Jumbo Sanding Sponge

More options

3(4)

$5.35

DIGGERS 4L Mineral Turpentine
DIGGERS

DIGGERS 4L Mineral Turpentine

4.5(101)

$28.80

$7.20 per litre
Poly 1L Polystrippa Paint Stripper - 1L
Polystrippa

Poly 1L Polystrippa Paint Stripper - 1L

More options

4(133)

$26

$26 per litre
Rocket 400g Wet and Dry Sanding Block
Rocket

Rocket 400g Wet and Dry Sanding Block

More options

3.8(6)

$2.08

As seen on The Block

DIGGERS 4L Low Odour Turpentine
DIGGERS

DIGGERS 4L Low Odour Turpentine

More options

4.1(12)

$68.30

$17.08 per litre

As seen on The Block

Trojan 80 Grit Jumbo Sanding Sponge
Trojan

Trojan 80 Grit Jumbo Sanding Sponge

1(2)

$5.35

As seen on The Block

Flexovit 115mm x 15m 80 Grit Painted Surface Sandpaper Roll
Flexovit

Flexovit 115mm x 15m 80 Grit Painted Surface Sandpaper Roll

4.4(52)

$51.30

Rocket Super Fine Steel Wool - Super Fine
Rocket

Rocket Super Fine Steel Wool - Super Fine

More options

4.1(39)

$4.57

As seen on The Block

Parfix Sugar Soap Wipes - 50 Pack
Parfix

Parfix Sugar Soap Wipes - 50 Pack

4.3(4)

$4.99

UNi-PRO Cork Sanding Block
Uni-Pro

UNi-PRO Cork Sanding Block

4.9(15)

$4.45

Selleys 110g Knead It Steel Epoxy - Steel
Selleys

Selleys 110g Knead It Steel Epoxy - Steel

More options

3.9(14)

$29.40

Bondall 250ml Ranex Rustbuster Rust Converter
Bondall

Bondall 250ml Ranex Rustbuster Rust Converter

More options

4.2(49)

$17.98

$71.92 per litre
Goof Off 177ml Adhesive Remover
Goof Off

Goof Off 177ml Adhesive Remover

3.9(27)

$14.90

Tricleanium 750ml All Purpose Cleaner Ready-To-Use
Tricleanium

Tricleanium 750ml All Purpose Cleaner Ready-To-Use

4.4(10)

$10.25

$13.67 per litre
DIGGERS 1L All Purpose Thinner
DIGGERS

DIGGERS 1L All Purpose Thinner

More options

3.6(10)

$30.30

$30.30 per litre
Logo - Workshop - Bunnings Branded - Transparent
Bunnings Workshop is an online community for D.I.Y. and gardening discussion. Get your questions answered at workshop.bunnings.com.au

Get inspired by projects from the Bunnings Workshop community